Şerifali Mh. Miras Sk. No:35/A Ümraniye/İSTANBUL

Flanş, iki makine veya boru tesisat elemanının sızdırmaz şekilde birleştirilmesine yarayan genelikle dairesel şekilde standart olarak üretilen bir konstrüksiyon elemanıdır.

Flanşlar bazı uygulamalarda makinalar arasında dönme hareketini aktarmak için de kullanılırlar. İki dairenin civatalarla birbirine bağlanmasıyla oluşturulur. Basınç sınıfına göre flanşın birbirine bağlantısını sağlayan cıvata deliklerinin sayısı değişebilir.

Çok nadiren flanşın, dörtgen veya eliptik tasarlandığı da olur Flanşın genel kullanım yeri boru tesisatları olmasına rağmen, makineler üzerinde de kullanımı yaygındır.

Makine parçalarının birbirine bağlantısı içinde kullanılır. Tesisata veya makineye kaynatılarak veya dişli olarak bağlanabilirler. Genelde iki flanşın arasına sızdırmazlık sağlamak amacı ile kullanım yerine göre conta yerleştirilir.

Flanşların montajında mümkün olduğu kadar paralel ve aynı anda dönme momenti (tork) ve montajdaki civatalama yükünün bütün civatalara eşit olarak verilmesine dikkat etmek gerekmektedir.Esas olan bu özelliklere dikkat edildikten sonra montajda aktarılan civatalama ön yükünün, montaj sonrasındada (flanş çalışmaya başladığında) kalıcılığının sağlanabilmesidir.