Şerifali Mh. Miras Sk. No:35/A Ümraniye/İSTANBUL

OTOMATİK ASANSÖRLER

Otomatik asansörler, konforu ve güvenliği ile kullanım açısından gayet basitlik ve rahatlık sağlamaktadır.

 

Günümüzde inşaat firmaları projelerinde yarı otomatik asansör kullanmaktansa otomatik asansör kullanmayı daha çok tercih etmektedirler. Ayrıca, otomatik asansör kullanarak projelerine görsel değer ve kullanıcılarına konfor sunmaktadırlar.
 
Asansörün kat kapılarında ve asansör kabininin içindeki asansör kabin kapısında sola, sağa ya da merkezi olarak her iki tarafa açılan paneller bulunur. Bu paneller otomatik şekilde hareket eder. Asansör kabini istenilen kata geldiğinde asansör kapıları otomatik olarak açılır, harekete geçmeden öncede asansör kapıları otomatik olarak kapanır.
 
Asansörü kullanan kişi bulunduğu kattan asansörü çağırma düğmesine basar. Asansör ilgili kata geldiğinde otomatik olarak kapılarını açar. Asansör kullanıcısı asansör kabinin içine girdikten belli bir süre sonra otomatik olarak asansörün kapıları kapanır. Kullanıcı inmek ya da çıkmak istediği buton düğmesine basar. Kısa bir süre sonra asansör otomatik olarak hareket eder. Daha sonra binen asansör yolcularına, asansörün hangi katlarda duracağını daha önceden basılan düğmelerin ışığını açık bırakarak bildirir. İstenilen kata gelmeden önce asansör otomatik olarak yavaşlar ve kat kapısıyla aynı düzeye geldiğinde durur ve otomatik olarak kapılarını açar.
 
Asansör aşağı inerken veya yukarı çıkarken, asansörün gidiş yönüne uygun katlarda düğmeye basıp asansörü kullanmak isteyen kullanıcıların katlarında da durur. Otomatik olarak bütün kullanım çağrılarını cevaplamak için hafızasına alır. Böylelikle çok sayıda kişi asansörden faydalanır. Asansöre çağrı ikazı olmadığında, otomatik olarak asansör kendini yeni bir çağrı gelene kadar kapatır.
 
Elektrik kesintilerinde, kata getirme ünitesi sayesinde en yakın kata ulaşır ve otomatik olarak kapılarını açar. Asansör, otomatik kapılarını kapatırken, fotosel sayesinde kapı arasında birisini fark ederse, otomatik olarak kapılarını açar. Bu yüzden otomatik asansörler daha güvenli bir kullanıma sahiptir.
 
Önemli! Otomatik asansörleriniz mutlaka yetkili asansör bakım firmaları tarafından periyodik ve genel asansör bakımı yaptırılmalıdır.
 
İnsan hayatı her şeyden önemli ve değerlidir.